Dieta Młodego Piłkarza
Podstawą diety sportowca powinny być węglowodany. Przed treningiem najlepiej jest przyjmować węglowodany złożone:kaszę, pieczywo pełnoziarniste, makarony, a także płatki owsiane.
Z kolei w trakcie treningu i po nim najlepiej byłoby, gdyby piłkarze przyjmowali węglowodany proste,czyli cukry proste, które są zawarte w owocach i naturalnych substancjach słodzących.
Kolejnym głównym składnikiem są białka– są one kluczowe dla potreningowej regeneracji mięśni.
Bardzo dobrym posiłkiem, który można spożyć w okresie od pół godziny do godziny po zajęciach jest koktajl na bazie jogurtu lub kefiru, połączonego z owocami, orzechami i nasionami, które będą dodatkowo źródłem zdrowych tłuszczów.
Jeżeli mowa o tłuszczach, to należy obalić mit, że tłuszcze są złe dla sportowców. –W przypadku młodych zawodników, są one niezwykle ważne, dlatego, że są też materiałem budulcowym.
W diecie warto wymienić takie źródła tłuszczów jak ryby, orzechy, nasiona.
Należy jednak unikać ciastek, słodyczy, mocno smażonych mięs i jedzenia typu fast-food.
Młodzi piłkarze nie mogą zapominać o witaminach. Najlepszym ich nośnikiem są oczywiście warzywa i owoce. Przy intensywnym wysiłku zapotrzebowanie na witaminy jest znacznie większe, niż u zwykłego człowieka.
Należy także pamiętać o minerałach. Wśród tych, które mają największe znaczenie, należy wymienić magnez, wapń i żelazo. Są niezbędne przy tworzeniu różnego rodzaju enzymów, hormonów. Warunkują prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, który u młodych piłkarzy bardzo często jest nadwyrężany poprzez intensywne treningi.
Niezwykle ważnym elementem jadłospisu jest woda. Warunkuje wszelkie przemiany biochemiczne w organizmie. W trakcie intensywnych treningów nawodnienie pełni bardzo ważną rolę.
Komentarze